1.05.2004 r. – I Józefowski Rajd Rowerowy

220 osób z całej Polski wzięło udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym 1 maja z okazji otwarcia sezonu turystycznego. 1 maja o godzinie 11-ej, na boisko szkolne przy ul. Broniewskiego przybyło 220 cyklistów. Poza mieszkańcami Józefowa i okolic byli to turyści ze Szczecina, Warszawy, Lublina, Zamościa, Chełma, Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego, Zwierzyńca i wielu innych miejscowości, chcący uczestniczyć w Pierwszym Józefowskim Rajdzie Rowerowym inaugurującym sezon turystyczny 2004 na Ziemi Józefowskiej, zorganizowanym przez Burmistrza Józefowa, Stowarzyszenie Józefowska Kawaleria Rowerowa i Miejski Ośrodek Kultury.

Wszystkie osoby zgłaszały się do biura rajdu, prowadzonego przez „kawalerzystki” z JKR, w celu rejestracji, po której uczestnik otrzymywał pamiątkową plakietkę, folder „Tydzień w Józefowie, czyli rowerem po Roztoczu Środkowym” z „Trasą rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu” oraz bezpłatny talon na konsumpcję do realizacji po zakończeniu rajdu.
Po rejestracji wszystkich uczestników rajdu, głos zabrał Burmistrz Józefowa Pan Zbigniew Bielak, który serdecznie powitał wszystkich zebranych, a chwilę później strzałem z pistoletu startowego dał sygnał do rozpoczęcia jazdy na trasie Józefów – Hamernia – Nowiny – Majdan Sopocki - Nowiny – Błudek – Borowe Młyny – Fryszarka – Józefów.
Na czele rajdu jechał pilot, a na końcu samochód techniczny, w którym znajdowała się także pomoc medyczna. Samą organizacją ruchu na trasie rajdu zajmowało się 10 członków „Józefowskiej Kawalerii Rowerowej” ubranych w charakterystyczne żółte kamizelki odblaskowe.
W trakcie rajdu zaplanowano 3 postoje. Pierwszy miał miejsce po 10 km jazdy nad tamą zalewu w Majdanie Sopockim, gdzie uczestnicy mieli 20 minut na regenerację sił. Drugi, po 16 km jazdy, w Borowych Młynach, koło mostu na rzece Tanew. Tam na uczestników rajdu czekała miła niespodzianka w postaci poczęstunku chlebem z wiejskimi skwarkami i z ogórkiem kiszonym, co wszystkich wzmocniło przed kolejnymi etapami jazdy.
Po następnych 10 km jazdy miał miejsce trzeci i ostatni postój we Fryszarce, obok mostu na rzece Sopot.
Na metę rajdu, która znajdowała się w miejscu startu, uczestnicy przybyli po czterech godzinach, przemierzając w tym czasie dystans 44 km. Trzech uczestników, z powodu defektów swoich rowerów, rajd oglądało przez szybę wozu technicznego.
Na mecie na wszystkich czekał już pyszny bigos przygotowany i wydawany przez pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury. Biesiada trwała do godzin wieczornych i przebiegała we wspaniałej atmosferze urozmaiconej występami młodzieży oraz zespołu muzycznego.
To, że rajd wzbudził tak duże zainteresowanie, to w dużej mierze zasługa Burmistrza Józefowa, Zbigniewa Bielaka, który nie szczędził na nią sił i środków oraz profesjonalnie zorganizowanej akcji promocyjnej imprezy, której przewodził Prezes Stowarzyszenia Józefowskiej Kawalerii Rowerowej - Jan Biały.
Dzięki artykułom prasowym – Grzegorza Józefczuka – „Kawaleria rowerowa” w Gazecie Wyborczej z dnia 23 kwietnia i Janusza Kawałko „Cykliści z Józefowa promują turystykę na dwóch kołach” w Kurierze Lubelskim z dnia 30 kwietnia oraz audycjom radiowym w Radiu Lublin i Katolickim Radiu Zamość, o naszej imprezie wiedziało tysiące osób, spośród których część wybrała właśnie ją, pomimo konkurencji licznych atrakcji związanych z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
Rajd został wpisany na stałe do kalendarza imprez i miejmy nadzieję, że każdego roku będzie przyciągać do nas tłumy miłośników jazdy na dwóch kółkach i spowoduje wzrost atrakcyjności turystycznej Ziemi Józefowskiej, co należy do głównych celów Stowarzyszenia Józefowskiej Kawalerii Rowerowej.