1-2.05.2015 - Rajd rowerowy "Józefowska majówka rowerowa"

139 osób stanęło 1 maja na starcie Józefowskiej majówki rowerowej. 46 wzięło udział w rajdzie rodzinnym, a 93 w dwudniowym. Uczestnikami były zarówno osoby, które wielokrotnie już uczestniczyły w naszych rajdach, jak też i takie, które jechały z nami po raz pierwszy. Najwięcej  uczestników rajdu było z Lublina – 32, dalej kolejno: Zamość- 23, Biłgoraj – 16, Józefów – 11, Tomaszów Lub. i Warszawa po 5, Hrubieszów, Zwierzyniec i Siedliska po 4, Ożarów Mazowiecki, Rzeszów,  Bychawa, Bełżyce, Wieliczka, Poniatowa, Lubycza królewska, Nałęczów po 2 i z wielu innych miejscowości pojedynczo.
          Start był wspólny i obie grupy udały się do Zwierzyńca. Punktem docelowym był Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Rajd rodzinny miał do przejechania 20 km, a druga grupa 37 km. Po drodze grupa rodzinna odwiedziła Floriankę. Dzieci i dorośli, prowadzeni przez przewodnika PTTK O/Zamość p. Zbigniewa Pietrenkę, mogli zobaczyć koniki ze stajennej hodowli konika polskiego oraz owce z prowadzonej przez RPN hodowli, ścieżkę dendrologiczną oraz Izbę Leśną. Druga grupa w Górecku Kościelnym miała okazję podziwiać modrzewiowy kościół z 1768 r., aleję pomnikowych dębów i kapliczkę na wodzie.
          W patio Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN uczestnicy rajdu zjedli bardzo smaczny regionalny posiłek, po czym  zwiedzili stałą ekspozycję obrazując ą faunę i florę  Roztocza na przestrzeni dziejów. W drodze powrotnej, która liczyła 20 km, we Floriance druga grupa odwiedziła Izbę Leśną z wystawą etnograficzną. Po przyjeździe na metę pierwszego dnia rajdu jego uczestnicy zjedli pyszny żurek i mieli okazję uczestniczyć w konkursie wiedzy o Roztoczu, prowadzonym przez z-cę Dyrektora RPN p. Tadeusza Grabowskiego. Wartościowe nagrody były sponsorowane przez  RPN, gminę Józefów i Nadleśnictwo Józefów.
          Pogoda drugiego dnia rajdu, a dokładnie padający drobny deszczyk, wystraszyła część jego uczestników, którzy deklarowali swój udział  w rajdzie dwudniowym, stąd na starcie stawiło się 57 osób. Pierwsze 7 km trasy - do Nowin, przejechaliśmy Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza, a kolejne do Obszy – łącznie 33 km, Trasą rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu i obszańską trasą rowerową. Po drodze w Borowych Młynach zatrzymaliśmy na parkingu leśnym nad rzeką Tanew, by chwilę odpocząć. W karczmie w Obszy zjedliśmy danie firmowe - pieróg gryczany w sosie kurkowym. Po posiłku mieliśmy jeszcze trochę czasu, by zwiedzić  znajdujący się przy karczmie skansen.
          W drodze powrotnej, która przebiegała kolejnymi odcinkami ww. tras, zatrzymaliśmy się nad malowniczo położoną śluzą na rzece Tanew w Borowcu. Kolejny przystanek był we Fryszarce na moście rzeki Sopot. Ostatnim akcentem rajdu było wejście na basztę widokową w Józefowie i spojrzenie jeszcze raz na Roztocze z perspektywy dwudziestometrowej wieży. Po przyjeździe na metę drugiego dnia rajdu – stan licznika wskazał liczbę 66 km.  Na zakończenie zjedliśmy w siedzibie spółdzielni pyszną grochówkę.
          Przypomnę, że głównym organizatorem rajdu były stowarzyszenia: Józefowska Kawaleria Rowerowa i Stowarzyszenie  na Rzecz Pomocy Rodziny „Podaj dłoń”, współorganizatorami: Urząd Miejski w Józefowie, Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu, Nadleśnictwo Józefów, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, a patronem medialnym było Radio Lublin. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rajdu i pomagali podczas jego trwania  -WIELKIE DZIĘKI. Oczywiście największe słowa podziękowania należą się uczestnikom rajdu, którzy pomimo niezachęcającej prognozy pogody, tak licznie przybyli do Józefowa, wybierając nasz rajd spośród tak wielu możliwości spędzenia majówki.
Zdjęcia z rajdu do obejrzenia w galerii.                                                                                         
                                                                                                                                 Robert Rabiega