16 – 17. 06.2006 -Turystyczne spotkania dziennikarzy na Roztoczu w Józefowie

Józefowska Kawaleria Rowerowa już po raz kolejny zaprosiła brać dziennikarską na wspólne przemierzanie Roztocza.
Nasze tegoroczne spotkania nie miały się tylko ograniczać do rowerowych wędrówek. Chcieliśmy także pogawędzić o promocji Józefowa, jego turystycznych walorach, możliwościach i roli w tym wszystkim Józefowskiej Kawalerii Rowerowej.
Nie trzeba wspominać, że nasi goście są zapalonymi cyklistami, oczarowanymi pięknem roztoczańskiej przyrody. Tym łatwiej było nam ich zaprosić i kolejny raz poczuć wolność, którą daje jazda na rowerze połączona z obcowaniem z cudami natury. W pierwszym dniu pokonaliśmy trasę Józefów – Borowe Młyny – Susiec – Rebizanty – Susiec – Józefów.
Odpoczynek zaplanowaliśmy nad rzeką Tanew w osadzie Rebizanty, gdzie towarzyszył nam wszechobecny odgłos słynnych „szumów”. Posileni przygotowanym prowiantem mogliśmy oddawać się przyjemnym rozważaniom na tematy związane z pięknem roztoczańskiej przyrody i jej szansą na dziewiczość w dobie wszechogarniającej degradacji środowiska naturalnego. Promowanie turystyki rowerowej na tych terenach wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Optymistycznie nastawieni skierowaliśmy się w drogę powrotną do Józefowa.
Po powrocie organizatorzy przygotowali kolację, podczas której omawiane były kwestie związane z możliwościami Józefowa na pozostanie stolicą rowerową Roztocza i roli w tym Józefowskiej Kawalerii Rowerowej.
Drugiego dnia Turystycznych spotkań, przebyliśmy bardzo malowniczą trasę, która przebiegała mniej więcej tak: Józefów – Sigła – Górecko Kościelne – Tarnowola – Józefów. Trasa ta pomimo niewielu kilometrów jest bardzo atrakcyjna i interesująca. Wędrówkę rozpoczęliśmy od przejazdu przez Sigłę, gdzie na rzece Szum utworzony został zbiornik wodny, który jest rajem dla wędkarzy i okolicznych bobrów. Następnie skierowaliśmy się drogą leśną do Górecka Kościelnego, tam obcować nam było dane z wiekowymi dębami i pięknem zabytkowych budowli sakralnych. Po odpoczynku ruszyliśmy przez las do Tarnowoli, prawdziwą atrakcją okazały się miejscowe kamieniołomy z szczytu których rozpościera się przepiękna panorama okolicy.
Po powrocie do Józefowa wszyscy udaliśmy się do pizzerii „U Hasana” i posililiśmy się pizzą o gigantycznych rozmiarach. I tak też dobiegły do końca Turystyczne spotkania dziennikarzy na Roztoczu w Józefowie. Naładowani wrażeniami i nowymi ideami z myślą o następnych spotkaniach na rowerowych szlakach roztocza pożegnaliśmy naszych gości z łezką w oku!