19. 08. 2006 Rajd Rowerowy w „Zgodzie z naturą” Józefów 2006

Uczestnicy dopisali w liczbie 60 osób, trudna technicznie 67-kilometrowa trasa nie zniechęciła amatorów roztoczańskich eskapad rowerowych.
Eko-festiwal jest doskonałą okazją do inicjowania wszelkich działań nakierowanych na zagadnienia związane z ochroną środowiska w całym szerokim spektrum tej problematyki. Rozpowszechnianie jazdy na rowerze, wydaje się być doskonałym pomysłem na - proekologiczne działania, niosące w swoim przekazie nie tylko treści z zakresu ekologii jako takiej, ale również z zakresu szeroko rozumianej turystyki także ekologicznej, czynnego wypoczynku, edukacji itd. W związku z tym od kilku już lat Józefowska Kawaleria Rowerowa inicjuje i organizuje rajd rowerowy pod nazwą „W zgodzie z naturą”. Ideą rajdu jest przede wszystkim promowanie jazdy na rowerze, która niewątpliwie jest ekologiczną formą wypoczynku i turystyki zarazem. Zwarzywszy na fakt, że najczęściej trasy rajdów przebiegają przez niemal dziewicze tereny roztocza, gdzie można obcować z pięknem nie zdegradowanej natury, idea rajdu, wydaje się być pomysłem bardzo trafionym i pożytecznym.
Tak i w tym roku w pierwszy dzień festiwalu Rajd Rowerowy „W zgodzie z naturą” ruszył na swoją ekologiczną wędrówkę.
O godzinie dziesiątej w sobotni poranek w promieniach sierpniowego słońca, biuro rajdu w gotowości oczekiwało na pierwszych uczestników rajdu, gdy ponad sześćdziesięciu uczestników zarejestrowało swoją obecność, uformowana kolumna pod czujnym okiem JKR-u, którego członkowie dbali o bezpieczeństwo uczestników, ruszyła w kierunku Fryszarki na 67 kilometrowe spotkanie z przyrodą, ekologią i z własnymi słabościami. Trasa rajdu wiodła z Józefowa do Fryszarki gdzie można było podziwiać panoramę Kamieniołomów i Puszczy Solskiej, następnie Borowe Młyny z krótkim odpoczynkiem..
Następnym miejscem odpoczynku, były Rebizanty, malutka osada umiejscowiona niemalże w rezerwacie krajobrazowym „Szumy”. Tam też, na urokliwej polanie członkinie JKR-u przygotowały dla uczestników poczęstunek z chlebka ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Posileni i wypoczęci mogli wyruszyć w dalszą drogę.
Zakończenie rajdu odbyło się pod schroniskiem młodzieżowym przy L. O. w Józefowie. Po przybyciu, wszystkich uczestników przywitało strzelające iskrami ku niebo ognisko. Dla każdego została przygotowana porcja kiełbaski, którą ku ogólnemu zadowoleniu można było sobie samemu upiec na patyku. Gdy wszyscy wydali się być posileni, zaczęły nieśmiało rozbrzmiewać dźwięki gitar. Skupieni przy ognisku z głowami pełnymi wrażeń uczestnicy rajdu dali ponieść się muzyce i słowu piosenki turystycznej, i tak, Rajd Rowerowy „W zgodzie z naturą” odszedł już do historii.