29-30.06.2013 - Rajd rowerowy „Szlakiem geoturystycznym Roztocza Środkowego”

Wędrowanie po Szlaku geoturystycznym Roztocza Środkowego, to obcowanie z wspaniałą przyrodą, podziwianie pięknych krajobrazów oraz interesujących obiektów geoturystycznych. Tego wszystkiego doświadczyli uczestnicy I Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego ww. szlakiem w dniach 29-30 czerwca.
W rajdzie uczestniczyło łącznie 78 osób: z Józefowa - 19, Biłgoraja – 10, Lublina – 7, Zamościa – 6, Hrubieszowa i Zwierzyńca po 4, Krasnegostawu, Tomaszowa Lubelskiego i Górecka Starego – po 3, Czech, Księżpola, Łęcznej,  Siedlisk i Tarnogrodu po 2 oraz po jednej osobie z: Długiego Kątu-Prefabet, Grodziska Górnego, Horyńca Zdroju, Łańcuta, Łopiennika Dolnego, Majdanu Starego, Natalina, Parczewa, Rogóźna.
Każdy z uczestników otrzymał mapę Roztocza Środkowego z przebiegiem i opisem szlaku, mapę „Gmina Józefów na Roztoczu – wymarzone miejsce wypoczynku”, koszulkę i plakietkę rajdową oraz 2 posiłki dziennie.
W ciągu dwóch dni przejechaliśmy 126 km. Pierwszego dnia odwiedziliśmy w Józefowie: pawilon geoturystyczny, basztę widokową, kamieniołom i ścieżkę poznawczą przy Nadleśnictwie Józefów; pracownię rzeźbiarską p. Jana Pastuszka w Majdanie Nepryskim, górę Młynarkę, na której znajduje się stok narciarski, basztę widokową w Krasnobrodzie i górę Wapielnię.
Trud pokonania 66  km trasy, z wieloma podjazdami i zjazdami, pomógł nam znieść wysokokaloryczny posiłek (chleb ze smalcem i skwarkami oraz kiełbaska na gorąco + soki owocowe)  przygotowany przez gminę Krasnobród przy krasnobrodzkiej baszcie widokowej. Utraconych kilka tysięcy kalorii częściowo uzupełniliśmy po przyjeździe na metę pierwszego dnia rajdu, która znajdowała się przy Stanicy Wędkarskiej w Józefowie. Był żurek, a później ognisko i kiełbaski. Drugiego dnia połowę trasy przemierzaliśmy lasami Puszczy Solskiej. Odwiedziliśmy rezerwaty „Czartowe Pole” i „Nad Tanwią”. Z platformy widokowej w kamieniołomie w Nowinach obserwowaliśmy lasy Puszczy Solskiej - największy kompleks leśny w Europie. Dzięki uprzejmości i znajomości leśnych dróżek p. Krzysztofa Łagowskiego, pracownika urzędu Gminy w Suścu,  mieliśmy okazję przejechać wzdłuż szumów na Tanwi i nowo powstałą ścieżką poznawczą do Suśca.
Pracownicy Urzędu Gminy w Suścu ugościli nas w miejscowym parku pyszną grochówką.
Z Suśca do Józefowa wróciliśmy „Centralnym szlakiem rowerowym Roztocza”. Jeszcze przy Stanicy Wędkarskiej uczestnicy rajdu zjedli pierogi i to był ostatni punkt rajdu. Wygląda na to, że rajd przypadł do gustu jego uczestnikom, przynajmniej taką nadzieję ma niżej podpisany.
Rajd odbył się dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Józefowska Kawaleria Rowerowa i Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Rodzinie „Podaj Dłoń” oraz wsparciu finansowemu i organizacyjnemu podmiotów, które przyczyniły się do powstania tego szlaku, tj. Urzędowi Marszałkowskiego woj. Lubelskiego, gmin: Józefów, Krasnobród, Susiec, Nadleśnictwom: Józefów i Zwierzyniec oraz Roztoczańskiemu Parkowi Narodowemu w Zwierzyńcu. Radio Lublin i Kronika Tygodnia objęły rajd patronatem medialnym.
Szczególne słowa podziękowania należą się Nadleśniczemu Nadleśnictwa Józefów p. Leszkowi Dmitrocy, który m.in. wyasygnował dwa samochody stanowiące zabezpieczenie technicznie uczestników rajdu, co zoptymalizowało ich bezpieczeństwo na trasie rajdu, a ten aspekt organizacyjny dla organizatorów jest najważniejszy.
Również serdeczne słowa podziękowania należą się także policjantom z Józefowa
i Krasnobrodu, którzy w ww. miejscowościach zabezpieczali trasy podczas przejazdu uczestników rajdu.  Oczywiście największe podziękowania kierujemy do uczestników rajdu, którzy przybyli do Józefowa wybierając nasz rajd, spośród tak wielu atrakcyjnych imprez odbywających się w tym czasie; serdeczne dzięki i do zobaczenia na rajdowych trasach.
O tym, że Szlak geoturystyczny Roztocza Środkowego zaliczyć można do najciekawszych
i najpiękniejszych niech zaświadczą zdjęcia – w załączeniu.


Notatka i zdjęcia - Robert Rabiega