3-4 maja 2008 r. - V Ogólnopolski Józefowski Rajd Rowerowy

W dniach 3-4 maja odbył się V Ogólnopolski Józefowski rajd rowerowy, organizatorami którego było Stowarzyszenie Józefowska Kawaleria Rowerowa przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Urzędu Miejskiego w Józefowie, Nadleśnictwa Józefów, Roztoczańskiego Parku Narodowego i Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. Sponsorami imprezy byli: PZU, Ambra, Pszczelarz Kozacki, Karczma nad Szumem, Agencja reklamy hempo.pl, Piekarnia-Cukiernia „u Dzidy”.
W rajdzie wzięły udział 183 osoby. Trasa rajdu pierwszego i drugiego dnia liczyła po 32 km. Wiodła w większości dystansu „Trasą rowerową Ziemi Józefowskiej oraz ”Centralnym szlakiem rowerowym Roztocza” i przebiegała przez najbardziej atrakcyjne miejsca gminy Józefów, m.in. kamieniołomy w Józefowie, Górecko Kościelne, górę Młynarkę, wzgórze Kamień, jak również bardzo atrakcyjne miejsca trzech innych gmin: Łukowej (Kozaki); Suśca (Majdan Sopocki); Aleksandrowa (zbiornik retencyjny w Sigle).
W czasie rajdu jego uczestnicy mieli okazję poznać tajniki pracy rzeźbiarza - Pana Jana Pastuszka w jego pracowni, popróbować miody w Kozakach u Pana Tadeusza Kozaka, posilić się przesmacznym bigosem i gulaszem w Karczmie nad Szumem oraz na wzgórzu Kamień.
Każdego dnia na mecie rajdu usytuowanej w Pubie Pana Franciszka Nieśpiała czekały na uczestników gorące kiełbaski i kaszanka.
Moc wrażeń i przeżyć estetycznych była udziałem rajdowców, którzy w sobotni wieczór w ww. pubie mieli okazję posłuchać piosenek turystycznych wykonywanych przez grupę instrumentalno-wokalną lubelsko-zamojsko-szczebrzesko-józefowską.
Imprezę znakomicie komentował, dzieląc się również wiedzą na temat Roztocza Pan Tadeusz Grabowski.
Patronat nad rajdem objęło Radio Lublin, „Kurier Lubelski” i „Kronika Tygodnia”. Opiekę medyczną sprawowały Panie: Zofia Bednarczyk oraz Kazimiera Szwed. Serwis techniczny rowerów zabezpieczała firma „Stiwen”. Niebezpieczne odcinki dróg perfekcyjnie zabezpieczali Panowie ze Straży Leśnej Nadleśnictwa Józefów (Andrzej Kula i Kazimierz Oleszek) jadący jako pilot i wóz techniczny z policjantami z józefowskiego posterunku
i kawalerzystami z JKR.