1-2.05.2014 Józefowska Majówka Rowerowa

230 osób wzięło udział w organizowanej przez nas wspólnie ze Stowarzyszeniem na  Rzecz Pomocy Rodzinie „Podaj Dłoń” w Józefowie „Józefowskiej Majówce Rowerowej” - 140 w dwudniowej wersji rajdu (108 km), zaś 90 w rajdzie rodzinnym (38 km). Najwięcej uczestników było z Lublina (38) oraz po 20 z Warszawy i Józefowa. Niektóre osoby przybyły z tak odległych miast jak: Gdańsk, Andrychów, Czeladź, Racibórz, Ożarów Mazowiecki, Wieliczka czy Częstochowa. Dodam, że najliczniej reprezentowane było województwo lubelskie, dalej: mazowieckie, podkarpackie, śląskie, małopolskie i pomorskie. Program rajdu został zrealizowany w 100%. Zobaczyliśmy wszystko to, z czego słynie Roztocze, czyli wspaniałe krajobrazy - w okolicach Zwierzyńca i Józefowa, niezwykłą przyrodę: Puszczę Solską, rezerwat „Czartowe Pole”, pomniki przyrody nieożywionej - wzgórze Kamień i źródła rzeki Sopot, pomnikowe dęby w Górecku Kościelnym, i Roztoczański Park Narodowy  oraz bogactwo kulturowe tej ziemi w Józefowie, Górecku Kościelnym, Zwierzyńcu, Floriance i w rezerwacie „Czartowe Pole” (papiernia).
Znakomici przewodnicy - Tadeusz Grabowski i Zbigniew Pietrynko przekazali uczestnikom dużo wiedzy o Roztoczu, a zobaczenie dwóch wystaw w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym RPN w Zwierzyńcu oraz Izby Leśnej we Floriance było tego ciekawym dopełnieniem.  No i jeszcze pogoda, prawie idealna, jak na jazdę na rowerze, i smaczne posiłki w połowie i na zakończenie każdego dnia rajdu. To wszystko brzmi może jak ulotka propagandowa, ale naprawdę tak było. Był to rajd szczególny, bo po trzykroć jubileuszowy. 10 lat stuknęło Józefowskiej Kawalerii Rowerowej, 40 Roztoczańskiemu Parkowi Narodowemu w Zwierzyńcu i 90 Lasom Państwowym. Właśnie te podmioty oraz gmina Józefów od lat promują Roztocze jako wymarzone miejsce do uprawiania turystyki rowerowej i, jak widać, z pozytywnym skutkiem.
Na koniec notatki z rajdu, w imieniu organizatorów, chcę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za to, że wybraliście nasz rajd spośród tak wielu imprez organizowanych w tym terminie i mam nadzieję, że potwierdzicie zasadność hasła przez nas lansowanego, że Józefów to rowerowa stolica Roztocza. Szczególne wyrazy podziękowania składamy sponsorom rajdu tj. Urzędowi Marszałkowskiemu w Lublinie, gminie Józefów, Roztoczańskiemu Parkowi Narodowemu w Zwierzyńcu i Nadleśnictwu Józefów oraz patronowi medialnemu rajdu - Radiu Lublin i jego redaktorom - Marzenie i Piotrowi Wróblewskim, którzy „na żywo” relacjonowali przebieg rajdu, a w kwietniu wielokrotnie go anonsowali.


Zdjęcia z rajdu zobaczyć można  w zakładce pn. Galeria.


Robert Rabiega