Aktualności

5 wycieczek rowerowych po Roztoczu Józefowskiej Kawalerii Rowerowej.

5 wycieczek rowerowych po Roztoczu Józefowskiej Kawalerii Rowerowej.

 

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym przypominamy miłośnikom dwóch kółek i Roztocza naszą propozycję wycieczek rowerowych:

 1. „Puszczą Solską do Narola” – 78,65 km
  https://connect.garmin.com/modern/activity/11858998954?share_unique_id=20
 2. „Do rezerwatu „Święty Roch”  - 52 km
  https://connect.garmin.com/modern/activity/11865578506?share_unique_id=24
 3. „Na skraju Roztocza” – 73,2 km
  https://connect.garmin.com/modern/activity/11877523013?share_unique_id=28
 4. „Do bunkra „Wira” - 27 km
  https://connect.garmin.com/modern/activity/11893606880?share_unique_id=31
 5. „Puszczą Solską – rodzinnie i nie tylko” – 23,9 km
  https://connect.garmin.com/modern/activity/11849904254?share_unique_id=8
  „Singletrack Józefów” – 8152 m
  https://connect.garmin.com/modern/activity/11901090209?share_unique_id=34


     5 wyżej wymienionych wycieczek rowerowych oraz „Singletrack Józefów” to nasza kolejna  propozycja poznawania Roztocza z wysokości siodełka roweru. Przemierzając ich trasy odnajdujemy ślady wielokulturowej, ale też tragicznej historii tych terenów opisane i zilustrowane w wielu miejscach na tablicach przy trasie. Zachwycające  krajobrazy i przyroda Roztocza sprawią, że każdy może delektować się nimi z dala od cywilizacyjnego zgiełku i tłumu turystów. Potwierdzeniem atrakcyjności tych terenów jest fakt, że w 2019 r. UNESCO wpisało Roztocze do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery.

     Trasy wycieczek poprowadzone są głównie lasami, gdzie napotkamy najwięcej informacji dotyczących II wojny światowej, która odcisnęła tragiczne piętno na mieszkańcach tych ziem, infrastrukturze materialnej i przyrodzie, doprowadzając w wielu przypadkach do ich zagłady. Józefów i jego okolice ze względu na dużą liczbę oddziałów partyzanckich przebywających w okolicznych lasach - AK, BCH, AL, GL, radzieckich - i prowadzonych przez nie licznych akcji dywersyjnych, uważany był za centrum ruchu partyzanckiego, i nazywany Rzeczpospolitą lub Republiką Józefowską. Również wydarzenia z Powstania Styczniowego zajmują tutaj obszerne miejsce. Co ciekawe, miejsce jednej z największych bitew partyzanckich II wojny światowej – pod Osuchami, pokrywa się z obszarem, na którym toczyła się jedna z największych bitew powstania styczniowego – pod Kobylanką.


     Chcemy także zarekomendować kolejne miejsce, które wzbudza duże zainteresowanie, m.in. rowerzystów. Jest nim ziemianka partyzancka, nazywana też bunkrem, wybudowana w miejscu i na wzór tej, w której przebywał dowódca oddziału Armii Krajowej Konrad Bartoszewski ps. „Wir”, stąd propozycja trasy prowadzącej do niej.


     Mamy też propozycję dla rodzin z dziećmi trasą wytyczoną w 95% poza drogami publicznymi, bowiem w ich przypadku bezpieczeństwo jazdy jest pierwszym kryterium wyboru, a że jest to jazda wśród lasów Puszczy Solskiej, to zainteresowani jej przebiegiem będą chyba wszyscy rowerzyści. 

          
     W naszej propozycji nie mogło zabraknąć informacji o Singletrack Józefów, który ze względu na swoją specyfikę nie stanowił osnowy trasy rajdu, ale jest jedną z  ulubionych atrakcji dla rowerzystów odwiedzających Roztocze.


     Trasy pięciu wycieczek rowerowych, które tu są proponowane, wielokrotnie były pokonywane podczas wspólnych przejażdżek i organizowanych przez JKR rajdów, bo są najciekawsze. Wprawdzie częściowo pokrywają się z tymi wcześniej proponowanymi w naszych wydawnictwach, ale tak są zmodyfikowane i uatrakcyjnione, że powinny usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających rowerzystów. Początek i koniec mają na rynku w Józefowie. Ze względu na odcinki terenowe zaleca się jazdę rowerem typu MTB, trekking lub gravel. Opis poszczególnych etapów tras zawiera również informacje praktyczne, np. gdzie można zjeść, co zobaczyć, itp.

 

     Przed jazdą zachęcamy do odwiedzenia piekarni – ciastkarni „U Dzidy” celem zaopatrzenia się na drogę – znajduje się w części zachodniej rynku, a po powrocie z wycieczki, do Pierogarni Józefowskiej na smaczny posiłek – ul. Kościuszki 54.


     Polecamy nasze wcześniejsze publikacje, foldery: „Gmina przyjazna rowerzystom” i „Wymarzone miejsce aktywnego wypoczynku - Józefów i Roztocze Środkowe” oraz mapy „Józefów – Rowerowa Stolica Roztocza”, i „Józefów na Roztoczu i jego atrakcje”, gdzie można znaleźć więcej informacji o Ziemi Józefowskiej, i Roztoczu. W związku z tym, że proponowane trasy wycieczek są nieznakowane, choć w wielu miejscach przebiegają znakowanymi szlakami lub trasami, opis ich będzie bardziej szczegółowy w miejscach, w których istnieje ryzyko pobłądzenia. 

 

---Szczegółowe informacje proponowanych wycieczek.---

Miejsca ważne dla rowerzysty podawane są w kolejności wg odległości od miejsca startu.

 

                                                                                                                        Życzymy udanych wycieczek!

 

<< Wróć do poprzedniej strony