Aktualności

MTB i Józefowska Majówka Rowerowa

     Wprawdzie MAJÓWKA wciąż trwa, ale rowerowy weekend w Józefowie już za nami.

 

     W sobotę, drugi raz w historii Józefowa, odbyły się zawody MTB. Na starcie stawiło się 100 zawodników. Trasa zawodów prowadziła przez józefowskie kamieniołomy, szlakiem krawędziowym (pieszym) i „Singletrack Józefów”.  Zawody świetnie zorganizowała Fundacja ROZTOCZE EPIC MTB MARATON z Tomaszem Knapikiem i Piotrem Magochem na czele.

 

     W niedzielę natomiast stowarzyszenie Józefowska Kawaleria Rowerowa po raz 105. zorganizowało rajd. Była to Józefowska Majówka Rowerowa, która jest rajdem cyklicznym, odbywającym się od 2004 r. Rajd odbył się w ramach oferty realizacji zadania publicznego o charakterze lokalnym, zatwierdzonej i finansowanej przez gminę Józefów. Pomocy przy realizacji rajdu udzieliło Nadleśnictwo Józefów, Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie i Spółdzielnia Socjalna Fundusz Aktywizacji Niepełnosprawnych. Motywem przewodnim była 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Jego uczestnicy – 100 osób, przejechali 60 km przez atrakcyjną turystycznie część Roztocza i Puszczy Solskiej, tj.: Fryszarkę, Borowe Młyny, Kobylankę, Rudę i Hutę Różaniecką, rezerwat „Nad Tanwią” oraz okolice rezerwatu „Czartowe Pole” i Singletrack Józefów. Trasa wiodła szlakami i trasami rowerowymi, w tym: „Trasą Rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu”, „Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo”, „Szlakiem Geoturystycznym Roztocza Środkowego” oraz szlakami pieszymi „Krawędziowym” i „Szumów”.  Podczas postojów Tadeusz Grabowski opowiadał o historii,, szczególne znaczenia miało tu miejsce bitwy Powstania Styczniowego -  pod Kobylanką i upamiętniający ją obelisk, pod którym, zapalając znicz, oddaliśmy hołd poległym. Uczestnikom rajdu wydano dwa posiłki - przy rez. „Nad Tanwią” i w Józefowie (Pierogarnia Józefowska). Każdy z uczestników rajdu mógł pobrać w punkcie Informacji Turystycznej w Józefowie folder „Wymarzone miejsce aktywnego wypoczynku - Józefów i Roztocze Środkowe” oraz  „Magiczne Roztocze”. Rajd wymagał zaangażowania dziewięciu koordynatorów przejazdu, przewodnika, ratownika medycznego, serwisu rowerowego i samochodu technicznego.


     Wszystkim uczestnikom należą się brawa i podziękowanie za udział, zdyscyplinowanie i bezkolizyjne pokonanie dość trudnej trasy rajdu.

 

Zdjęcia z wydarzenia (tutaj).


                                                                                                                        Robert Rabiega

 

 

<< Wróć do poprzedniej strony