Aktualności

Podsumowanie działań JKR w 2019 r.

Koniec roku skłania do podsumowań. W tym jak i w poprzednich latach koncentrowaliśmy się na organizacji oraz współorganizacji rajdów rowerowych. Opracowania informatorów i map dotyczących turystyki rowerowej też są naszą mocną stroną. Był też zupełnie nowy element w naszej działalności związany z budową infrastruktury turystycznej. Nie wypada nam oceniać tego, co robimy, ale okazało się, że zostaliśmy ocenieni i docenieni przez innych.

Ale po kolei. 
Kalendarz naszych rajdów, ilość ich uczestników i kilometrów przejechanych
w 2019 r.  przedstawiał się następująco:
• 1 V -   „Józefowska majówka rowerowa” (120 osób, 50 km).
• 22-25 VI - „Na skrzydłach natury” międzynarodowy rajd rowerowy Centralnym Szlakiem Rowerowym  Roztocza  – główny organizator – RPN w Zwierzyńcu (150 osób, 344   km).
• 10 VIII -    „EKOrajd” – rajd organizowany w ramach Festiwalu Kultury Ekologicznej (40 osób, 60 km).
• 1 IX  -  „XIV rajd gwiaździsty na wzgórze Polak” –  głównym organizator  - AMBRA S.A.
(300 osób, 60 km).
• 5 – 6 X -„Złota jesień na Roztoczu z Radiem Lublin” (40 osób, 130 km).
• 11 XI -  „Rajd Niepodległości” (36 osób, 42 km).

Łącznie - 6 rajdów, 686 uczestników, 686 km przejechanych podczas rajdów.

 

Wprawdzie relacje z rajdów były prezentowane na FB i w aktualnościach, ale nie sposób z rozrzewnieniem nie wspomnieć czterodniowego, międzynarodowy rajdu rowerowego „Na skrzydłach natury”. Było w nim to wszystko, co najwartościowsze w turystyce rowerowej oraz moc innych atrakcji z występami artystycznymi włącznie.

W marcu  były już gotowe zaktualizowane, a wcześniej napisane i opracowane przez JKR informatory „Gmina przyjazna rowerzystom – Józefów na Roztoczu” oraz mapa turystyczna „Józefów  - Rowerowa stolica Roztocza”, a w maju ukazała się kolejna nasza pozycja: „Józefów na Roztoczu i jego atrakcje”.  


28 maja, podczas podsumowania  V edycji konkursu „Liderzy lokalnych społeczności” organizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Nasze Roztocze” otrzymaliśmy wyróżnienie za realizację „Rajdu Niepodległości” w 2018 r.


22 października,  podczas I Lubelskiego Forum Turystyki, JKR zostało wyróżnione  przez ministra Sportu i Turystyki w uznaniu zasług dla rozwoju turystyki odznaką honorową „Za zasługi dla turystyki”. Również indywidualnie ww. wyróżnienia otrzymali Tadeusz Grabowski i niżej podpisany.


29 listopada zakończyliśmy realizację grantu w ramach projektu prowadzonego przez LGD „Nasze Roztocze”. Zakres rzeczowy wykonanych prac obejmował budowę wiaty turystycznej, w której znajduje się murowany grill oraz stół z ławkami. Wiata usytuowana jest w odległości kilkudziesięciu metrów od dwóch szlaków rowerowych: Green Velo i Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza oraz Trasy Rowerowej Ziemi Józefowskiej, przy Szkole Podstawowej w Józefowie, gdzie zlokalizowane jest też Schronisko Młodzieżowe.


Rok 2019 zamykamy w poczuciu dobrze wykonanej pracy na rzecz promocji i rozwoju turystyki rowerowej na Roztoczu.

Co do roku 2020, to plany mamy nie mniej ambitne od tegorocznych. Sezon turystyczny rozpoczniemy 1 maja dziewięćdziesiątym szóstym rajdem – Józefowską Majówką Rowerową.

By przywołać tegoroczne wspomnienia, przypomnijmy sobie niektóre obrazy z rajdów organizowanych przez JKR w 2019 roku, wg ich kolejności. (tutaj znajduje sie link).


                                                                                                              Robert Rabiega

 

<< Wróć do poprzedniej strony