Aktualności

Relacja z rajdu „Złota jesień na Roztoczu z Radiem Lublin”

          Jedenasty rajd rowerowy „Złota jesień na Roztoczu z Radiem Lublin” przeszedł już do historii. Na starcie rajdu stanęło 50 rowerzystów. Najwięcej, bo 22 było z Lublina. Pozostałe osoby reprezentowały następujące miejscowości - w kolejności alfabetycznej: Hrubieszów, Józefów, Kraków, Krasnystaw, Księżpol, Lubyczę Królewską, Łaszczów, Majdan Stary, Parczew, Połaniec, Tarnogród, Tomaszów Lubelski i Zamość.

          W sobotę, pierwszego dnia rajdu przejechaliśmy 48 km. Trasa była trudna, z licznymi podjazdami i zjazdami w tzw. terenie, wiodła szlakami: Geoturystycznym Roztocza Środkowego, Green Velo, Centralnym Rowerowym Roztocza i Centralnym Pieszym Roztocza oraz Trasą rowerową do Florianki. Podczas jazdy mogliśmy podziwiać walory krajobrazowe i przyrodnicze Roztocza okraszone barwami jesieni, choć w ograniczonym zakresie ze względu na mgłę i deszcz. Przy Roztoczańskim Centrum Naukowo-Edukacyjnym  RPN w Białym Słupie posililiśmy się żurkiem przygotowanym przez Spółdzielnię Socjalną Fundusz Aktywizacji Niepełnosprawnych w Józefowie. Program sobotniej części rajdu nie kończył się po przejechaniu trasy. Wieczorem, podczas uroczystej kolacji, odbył się konkurs wiedzy o Roztoczu prowadzony przez Marzenę Lewandowską-Wróblewską - redaktor Radia Lublin i Tadeusza Grabowskiego - z-cę Dyrektora RPN. Po konkursie uczestnicy rajdu, w zależności od chęci, oddali się dyskusji lub tańcom.

          Drugi dzień rajdu przebiegał już w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Trasa rajdu przeniosła nas w czasie do wydarzeń z drugiej wojny światowej, bowiem odwiedziliśmy zrekonstruowaną ziemiankę dowódcy oddziału AK Konrada Bartoszewskiego oraz partyzancki szpital polowy. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Górecko Kościelne i kolejny  raz utwierdziliśmy się w przekonaniu, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Roztoczu. Przy karczmie nad Szumem posililiśmy się fasolówką (serdeczne podziękowania dla p. Zofii Rawiak – właścicielki karczmy, za udostępnienie miejsca). Tego dnia przejechaliśmy 30 km.

          Dla przypomnienia, pierwszy rajd „Złota jesień na Roztoczu z Radiem Lublin” odbył się 10 lat temu – 29-30.09.2007 r. Zgromadził na starcie 50 rowerzystów i przejechaliśmy wtedy 80 km - prawie identycznie jak w tym roku. Łącznie podczas jedenastu rajdów  przejechaliśmy 1336 km, co zajęło nam 23 dni i daje średnią 58 km na dzień.

          W imieniu własnym i organizatorów wyrażam serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom rajdu za udział w nim, mimo wcześniejszych, mało optymistycznych prognoz pogody, Radiu Lublin i redaktor Marzenie Lewandowskiej-Wróblewskiej za patronat medialny i relację „na żywo” z przebiegu rajdu, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za pomoc w przygotowaniach do rajdu, Spółdzielni Socjalnej „Centrum Turystyki Roztocze” za bezpłatne wynajęcie Stanicy Wędkarskiej oraz Roztoczańskiemu Parkowi Narodowemu za udostępnienie wiaty przy Roztoczańskim Centrum Naukowo-Edukacyjnym.

          Zdjęcia z rajdu są do obejrzenia w galerii zdjęć oraz tutaj

                                                                                                                        Robert Rabiega

<< Wróć do poprzedniej strony