„Do rezerwatu „Święty Roch” - 52 km

Link do trasy: https://connect.garmin.com/modern/activity/11865578506?share_unique_id=24

 

Do rezerwatu „Święty Roch”. Wycieczka liczy 52 km, w tym 27 km asfaltem, 15 km drogami leśnymi utwardzonymi tłuczniem, 10 km drogami gruntowymi leśnymi i polnymi miejscami lekko piaszczystymi. Miejsca i miejscowości kolejno odwiedzane: Hamernia - Majdan Sopocki – Róża – Łuszczacz  – Szur - rez. Św. Roch – Malewszczyzna – Górniki – Długi Kąt - Siedliska. Trasę charakteryzuje m.in. kilka trudnych podjazdów i karkołomnych zjazdów po tzw. terenie, dlatego też jest bardzo wyczerpująca i polecana głównie doświadczonym rowerzystom. Przyroda, krajobrazy i tzw. „klimaty” będą zadośćuczynieniem za poniesiony trud i wysiłek.

 

Przebieg trasy tej wycieczki  korzysta ze szlaków rowerowych: Green Velo i CSRR, TRZJnR, Trasy rowerowej ze Zwierzyńca do Majdanu Sopockiego – znaki niebieskie i Trasy rowerowej wokół Krasnobrodu – znaki zielone
Pierwsze 600 m jedziemy TRZJnR (znaki zielone), po czym skręcamy na ul. Sosnową i przemieszczamy się 5 km szlakiem Green Velo – od ul. Batalionów Chłopskich pokrywa się z CSRR. Dojechawszy do Hamerni – UWAGA! Niebezpieczne skrzyżowanie z drogą powiatową - kierujemy się na wprost CSRR (znaki czerwone), który po 1,5 km w Nowinach łączy się z TRZJnR i nią dojedziemy do parkingu przy tamie na rzece Sopot.
9,2 km – parking przy zalewie rekreacyjnym w Majdanie Sopockim. Zalew tworzą spiętrzone wody rzeki Sopot. W sezonie turystycznym wokół niego funkcjonują punkty gastronomii i baza noclegowa.
Polecamy poruszanie się po chodniku wzdłuż brzegu malowniczo położonego zbiornika wodnego. Po 850 m dotrzemy nim do drogi, którą kierujemy się przez most na wschód i na górce po 600 m skręcamy w lewo, kierując się dalej znakami niebieskimi trasy rowerowej. Niestety przynajmniej w 3 miejscach ich brakuje, stąd jeszcze parę słów co do jej przebiegu na najbliższe 5 km.
11,5 km – rozwidlenie dróg – jedziemy w lewo.
12,45 km – UWAGA! skręcamy w lewo, znak trasy pojawia się dopiero po 50 m od skrętu. Kilkaset najbliższych metrów wiedzie po trudnym terenie, m.in. głębokie koleiny.
13,2 km – wyjazd z lasu na pole z rozwidleniem drogi – jedziemy prosto.
13,9 km – docieramy do lokalnej drogi asfaltowej – skręcamy w lewo. 
14,6 km – UWAGA! przekraczamy drogę wojewódzką nr 853, kierując  się do Róży (nazwa miejscowości). Jedziemy 1,2 km drogą leśną i skręcamy w prawo w drogę asfaltową  (na krótki czas rozstajemy się z trasa znakowaną na niebiesko), przejeżdżamy przez wieś, po 700 m kończy się asfalt, dalej jedziemy pod górkę polną drogą z dodatkiem skalnych, wapiennych wybojów. Za wierzchołkiem góry – 17 km, na rozwidleniu drogi (za przydrożnym krzyżem), skręcamy w lewo – czeka nas ostry zjazd po wyboistej drodze – 450 m. U podnóża góry skręcamy w prawo i po 150 m wyjeżdżamy w Róży obok pomnika poległych w walce z Hitlerowcami 02.02.1943 r. partyzantów BCH. Jedziemy w prawo, znów będąc na niebieskiej trasie – dojedziemy nią do rezerwatu Święty Roch.
18,7 km – Łuszczacz (nazwa wsi) – na skrzyżowaniu, naprzeciw nieczynnego już sklepu skręcamy w lewo. Nowy odcinek asfaltowej drogi prowadzi do Krasnobrodu i nią jedziemy 6 km.
22 km – Galeria „Szur” – autorska galeria malarza Marka Rzeźniaka, którą można zwiedzać.
24,7 km – UWAGA! skręt w lewo pod kątem prostym – możliwość zgubienia trasy.
25,5 km - UWAGA! - skrzyżowanie z drogą powiatową – jedziemy na wprost.
26,5 km – parking przy rezerwacie „Święty Roch”. W sezonie turystycznym właściciel parkingu świadczy usługi gastronomiczne. Przed parkingiem znajduje się ścieżka edukacyjna „Dinozaury – Krasnobród”, gdzie zobaczyć można naturalnych rozmiarów imitacje dinozaurów wykonanych z żywicy epoksydowej. 400 m od parkingu, w rezerwacie usytuowana jest kaplica św. Rocha. Wybudowana w 1943 r., w stylu zakopiańskim, poświęcona jest jej patronowi. Jest też opis bitwy Powstania Styczniowego, która rozegrała się na terenie obecnego rezerwatu.
Wracamy spod kaplicy na parking i kontynuujemy jazdę niebieską trasą. Po 300 m omijamy szlaban i za nim rozpoczynamy wspinaczkę. Czeka nas 8 km trudnych podjazdów i zjazdów w większości po tłuczniowej nawierzchni. 
31.2 km – niebieska trasa rowerowa krzyżuje się z zieloną, skręcając w lewo  kontynuujemy jazdę zieloną.
34,85 km – UWAGA!  wyjazd na drogę wojewódzką nr 849 – jedziemy w lewo.
40 km – za Malewszczyzną skręcamy w lewo (w prawo Potok Senderki) do miejscowości Górniki  w leśną, lekko piaszczystą drogę, która w dalszym swoim przebiegu utwardzona jest tłuczniem. Biegnie tędy czarny szlak (pieszy).
42,6 km – UWAGA! Wjazd na drogę powiatową obok remizy w Górnikach. Jedziemy w lewo, pod  górkę; na górce, na skrzyżowaniu kierujemy się na wprost i z niej zjeżdżamy.
45,75 km – UWAGA! Skrzyżowanie z drogą z pierwszeństwem przejazdu – jedziemy w prawo, po 450 m skręcamy w prawo, w drogę osiedlową w Długim Kącie, którą jadąc 1 km docieramy do drogi wojewódzkiej nr 853 - obok niej poprowadzona jest droga rowerowa i nią dojeżdżamy do Józefowa.
52 km  - rynek w Józefowie.

 

          Dokumantacja fotograficzna (zdjęcia).