XX-lecie JKR - KONFERENCJA 07.10.2023

          20. listopada 2003 r. nasze stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Z tej okazji przypominamy ważniejsze wydarzenia z dwudziestoletniej historii JKR ilustrowane zdjęciami i komentarzem, co było prezentowane podczas konferencji, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie 7 października br.


---Zdjęcia z Konferencji---

------Prezentacja JKR------

 

 

          Ideą, która połączyła członków JKR, było podjęcie działań, które wniosłyby NOWĄ JAKOŚĆ do otaczającej nas rzeczywistości, a że lubiliśmy jeździć na rowerze w pięknych okolicznościach roztoczańskiej przyrody i jej krajobrazów, to za cel główny uznaliśmy popularyzację i promocję turystyki rowerowej na Roztoczu, który chcieliśmy osiągnąć, w głównej mierze,  poprzez organizację rajdów rowerowych. 


1) Żeby nadać naszym działaniom skuteczności, postanowiliśmy powołać do życia stowarzyszenie. 9 października 2003 r. zwołaliśmy spotkanie założycielskie, w którym wzięło udział 17 osób. Po opracowaniu statutu i złożeniu stosownych dokumentów w Starostwie Powiatowym  w Biłgoraju 20.11.2003 r. zostaliśmy wpisani do Ewidencji Stowarzyszeń Kultury Fizycznej nieprowadzących działalności gospodarczej pod numerem 15.


2) kolejnym krokiem było wykonanie logo JKR. Zrobili go dwaj, wtedy bardzo młodzi, zdolni kawalerzyści - Łukasz Marchewka i Paweł Gaca, i chyba  wyszło im to super, w szczególności, że 20 lat temu posiadanie logotypu nie było sprawą oczywistą.


3) jeszcze przed rejestracją w Starostwie, 6 września 2003 r. odbył się pierwszy rajd JKR –. Uczestniczyło w nim 30 osób. Przejechaliśmy 44 km.


4) 1.05.2004 r. – I Józefowski Rajd Rowerowy – Ogólnopolski.  220 osób z całej Polski wzięło w nim udział. Ten rajd wyznaczał standardy jakie należy przyjąć, organizując rajd rowerowy, takie jak: na czele peletonu jedzie pilot rajdu, idealnie byłoby, gdyby to był oznakowany samochód z migającym na jego dachu tzw. kogutem, przy braku samochodu wystarczyć musi rowerzysta ubrany w kamizelkę odblaskową, dyktujący tempo jazdy. Pilot ma łączność przez krótkofalówkę z pozostałymi osobami koordynującymi przejazd, zabezpieczającymi newralgiczne miejsca przejazdu i informującymi, co się dzieje na trasie - jeden koordynator przypada na 15 rowerzystów. Również nad bezproblemowym przejazdem rowerzystów  czuwa ratownik medyczny i mechanik rowerowy. Samochód techniczny jadący na końcu peletonu umożliwia transport osób, które podczas rajdu zaniemogą lub sprzętu, który uległ awarii. Wśród koordynatorów przejazdu jest przewodnik, którego głównym zadaniem jest prowadzenie części edukacyjnej na poszczególnych etapach trasy. Przerwy podczas przejazdu powinny być co 10-15 km.  Ważnym aspektem jest zabezpieczenie posiłków w połowie trasy i na koniec. Atrakcyjność rajdu podnoszą  również konkursy wiedzy o Roztoczu na zakończenie rajdu. Należy również zadbać przynajmniej o dokumentację fotograficzną z rajdu, jeśli się da to i filmową.


5) 19-20.06. 2004 r. – I Rowerowy Rajd Dziennikarzy po Roztoczu. Zaczynając naszą działalność mieliśmy świadomość jak ważna jest promocja poprzez media i dlatego podjęliśmy próby współpracy z prasą i Radiem Lublin, organizując w latach 2004 i 2006 rajdy dla dziennikarzy oraz od 2007 r. do 2019 rajdy „Złota jesień na Roztoczu z Radiem Lublin”. W rajdach dla dziennikarzy wzięli udział Dziennikarze z „Radia Lublin”, „Kuriera Lubelskiego”, „Dziennika Wschodniego” i „Gazety Biłgorajskiej NOWa”.


6) 30.04. - 01.05. 2005 r. odbył się II Ogólnopolski Józefowski Rajd Rowerowy a podczas niego oficjalne otwarcie Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza - Odcinka Zwierzyniec-Hrebenne. W imprezę zaangażowany był – poza JKR - Urząd Marszałkowski woj. lubelskiego, RPN i oczywiście gmina Józefów. Patronat medialny Radia i TV Lublin oraz „Gazety Wyborczej”. Udział 300 osób. Pierwszy odcinek szlaku - Kraśnik – Zwierzyniec „otwierany” był w Zwierzyńcu w 2004 r. Dla przypomnienia CSRR poprowadzony jest z Kraśnika do Lwowa i liczy 266 km.

 

7) W dniach 02-03.09.2005 r. na zlecenie klubu „Alpejczyk” zrzeszającego pracowników  Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego w W-wie, koordynowaliśmy przejazd rowerzystów. Nic w tym nie byłoby szczególnego, gdyby nie fakt, że jako wynagrodzenie dostaliśmy 20 koszulek z logo JKR, które niektórym członkom służą po dziś. Zdjęcie z tego rajdu wykorzystaliśmy na naszym reklamowym banerze.

 

8) 13.08.2005 r. EKOrajd – tym rajdem zapoczątkowaliśmy cykl rajdów połączonych z Festiwalem Kultury Ekologicznej organizowanym przez józefowski MOK. Odbyło się ich 10.

 

9) 29 – 30.04.2006 r. - III Ogólnopolski Józefowski Rajd Rowerowy –INTEGRACYJNY. „Nie ma barier wzmaganiu się z samym sobą” – takie było motto tego rajdu. Świetna inicjatywa, by w rajdzie wzięły udział osoby niepełnosprawne. Stowarzyszenie „Siron” deklarowało udział 15 osób niepełnosprawnych, a przybyły tylko dwie, ale nie zmienia to faktu, że  było warto.

 

10) 03. 09. 2006 r.   I Gwiaździsty Rajd Rowerowy „Wzgórze Polak” upamiętniający zwycięską bitwę powstańców Powstania Styczniowego. Rajd organizowany przez PTTK, RPN i gminę Tereszpol, sponsorowany przez AMBRĘ S.A. Co roku bierzemy w nim udział jako współorganizatorzy, prowadząc grupę rowerzystów z Józefowa.

 

11) 2. maja 2007 r. JKR wraz z Urzędem Marszałkowskim woj. Lubelskiego, RPN i gminą Lubycza Królewska, zorganizował pierwszy międzynarodowy rajd rowerowy Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza z Lubyczy Królewskiej do Żółkwi w Ukrainie. Pokonaliśmy na rowerach 102 km, dodatkowo 20 km pociągiem z Żółkwi do Rawy Ruskiej. Gmina Lubycza Królewska od 2010 roku, korzystając z tych doświadczeń, cyklicznie, co roku - do 2019 r. kontynuowała jego organizowanie.

 

12) 29-30.09.2007 r. - Pierwsza edycja rajdu „Złota jesień na Roztoczu z Radiem Lublin”, miała miejsce w Zwierzyńcu, kolejne już w Józefowie. Jej inspiratorem był redaktor RL Piotr Wróblewski,  który z grupą rowerzystów z Lublina i Świdnika każdej jesieni przyjeżdżał na Roztocze. Rajdy odbywały się cyklicznie, do 2019 r. W 2020 COVID, a później śmierć Piotra wstrzymała ich kontynuację. Program rajdu przewidywał, poza samą jazdą, która była rozłożona na 2 dni, jeszcze tzw. wieczór integracyjny na Stanicy Wędkarskiej. Zorganizowaliśmy 13 edycji.

 

13) JKR też bywało na targach turystycznych, promując turystykę rowerową na Roztoczu – 30.03.2008 r. Lublin - udział w targach turystycznych  „Lubtur”

 

14) 23.06.2008 r. - Nocna szarża kawalerii. Jeszcze raz powtórzyliśmy ją 25.06.2011 r. Na plakacie mamy zapisane cele, które nam przyświecały, organizując te rajdy.

 

15) Wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt turystyczny województwa Lubelskiego organizowanego przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną odbieraliśmy z Tadeuszem w uzdrowisku w Nałęczowie 11 września 2008 r. Tytuł produktu: Józefów – Rowerowa Stolica Roztocza, na który składało się: organizowanie rajdów rowerowych, opracowywanie tras rowerowych, folderów, przewodników i map turystycznych, udział w konferencjach naukowych,  targach turystycznych, spotach filmowych, prowadzenie strony internetowej i FB oraz współpraca z mediami.

 

16) 01.-04.05.2009 r. Po roku przerwy znów ruszyliśmy Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza do Ukrainy. Ten rajd chyba był najtrudniejszym przedsięwzięciem w 20 - letniej działalności JKR. Logistyka zakładała współpracę między wieloma podmiotami zarówno w kraju jak i w Ukrainie. Sam rajd to jedno, trwał 4 dni i trzeba było „ogarnąć” w początkowej fazie 300 osób, później 150, koordynując przejazd podczas 300 km trasy, ale przygotowania do niego rozpoczęliśmy już w grudniu 2008 r. Wtedy pojechaliśmy na Ukrainę celem znalezienia miejsca zakwaterowania dla jego uczestników. Trzeba było jeszcze przygotować wniosek o środki finansowe do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i jeszcze kilka razy udać się do Ukrainy, by sprawdzić trasy rajdu i sfinalizować umowy, dzięki czemu uczestnicy rajdu mogli bezpiecznie zwiedzać Roztocze po polskiej i ukraińskiej stronie. Warto zwrócić uwagę na plakat promujący ten rajd, który jest swego rodzaju alegorią naszych wysiłków. Wykonali go oczywiście nasi kawalerzyści Paweł Gaca i Marcin Tyras. Plakat był inspirowany pomnikiem rowerzystów znajdującym się na wzgórzu Magreglio w pobliżu jeziora Como, gdzie usytuowane jest sanktuarium La Madonna del Ghisallo, która jest patronką rowerzystów. W sanktuarium m.in. znajduje się muzeum rowerów. Na tablicy pomnika tkwi napis, którego początek brzmi następująco: „...następnie Bóg stworzył rower, gdyż jest on dla człowieka źródłem wysiłku i satysfakcji w męczącej podróży jaką jest życie” (tłumaczenie z włoskiego Kasi Rabiegi). Niech to motto będzie inspiracją dla wszystkich cyklistów i okazją do podjęcia postanowienia odwiedzenia tego sanktuarium.

 

17) Józefowskie Majówki rowerowe. Do tej pory było ich 10, a faktycznie znacznie więcej. Otóż, nazwa rajdu Józefowska Majówka  Rowerowa zaistniała dopiero w 2010 r., ale praktycznie od 1 maja 2004 r. sezon turystyczny w gminie Józefów rozpoczynamy rajdem rowerowym, stąd nie byłoby wielkim błędem, gdyby doliczyć do liczby 10 jeszcze 6 rajdów.

 

18) 24.07.2011 r. Rajd „Tak dla transplantacji” odbył się w ramach popularyzacji idei transplantacji i zdrowego stylu życia. Głównym organizatorem była Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Koordynowaliśmy przebieg rajdu ze Zwierzyńca do Krasnobrodu, którego uczestnikami były m.in. osoby po transplantacji.

 

19) lata 2012-2014 – Szlakiem Geoturystycznym Roztocza Środkowego – 3 rajdy. JKR brało udział w planowaniu szlaku i opracowało przebieg trasy dla rowerzystów. Szlak liczy 73 km, a na trasie znajdują się m.in. 2 rezerwaty przyrody „Czartowe Pole” i „Nad Tanwią”, kamieniołomy w Józefowie, Młynarce, Senderkach, Krasnobrodzie i Nowinach .

 

20) Śladami bitwy pod Osuchami - Trzykrotnie organizowaliśmy rajd w rocznicę bitwy celem odwiedzenia miejsc związanych z jej przebiegiem: w 2012, 2014 i 2018 r.

 

21) 4-7.06. 2015 r. Kolejny raz w Ukrainie – tym razem projekt był realizowany w całości przez RPN, a JKR koordynował przejazd. Dbanie o bezpieczeństwo przejazdu 150 uczestników rajdu było nie lada wyzwaniem, ale poradziliśmy sobie perfekcyjnie. W 2019 i 2021 r. jeździliśmy na podobnych zasadach. Dla tych osób, które nie uczestniczyły w rajdach, informacja, że nie tylko jechaliśmy na rowerach, ale zwiedzaliśmy interesujące przyrodniczo, czy kulturowo miejsca: Lwów, Żółkiew, Monastyr w Krechowie, Jaworowski Park Przyrodniczy, wieczorami  zażywając rozrywki.

 

22) 27.05.2017 r. JKR koordynowało przebieg III Roztoczańskiego Rajdu Rowerowego szlakiem Green Velo po Roztoczu Lubaczowskim zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Lubaczowie – województwo Podkarpackie. Kolejny raz sięgnięto po pomoc z naszej strony, bo już w 2006 r. przygotowywaliśmy i koordynowaliśmy przebieg rajdów rowerowych dla gmin Obsza i Skierbieszów.

 

23) Od 2017 r. co roku 11 listopada w rocznicę odzyskania Niepodległości organizujemy rajd, dobierając tak trasy, by odwiedzić jak najwięcej miejsc pamięci, zapalając w nich znicze.

 

24) JKR zorganizowało 4 rajdy na zlecenie Lokalnej Grupy Działania w 2021, 2022 i 2023 r.: Józefowski Rajd Rowerowy, Trasą rowerową gminy Zamość, Trasą Rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu  i „Szlakiem Green Velo po Roztoczu”. Rajdy promowały obszar Roztocza na którym działa LGD „Nasze Roztocze” w zakresie rozwoju turystyki, w szczególności turystyki rowerowej.

 

25) Odnotować należy setny rajd JKR, który odbył się 1 maja 2022 r. Na liczniku obecnie mamy ich 110. Jak Państwo zauważyli różnorodność tematyczna naszych rajdów jest bardzo duża, co potęguje siłę promocji Roztocza.

 

26) W 2022 r. nawiązaliśmy współpracę z fundacją ROZTOCZE EPIC, która zorganizowała  po raz pierwszy w historii Józefowa zawody MTB w józefowskich kamieniołomach i na Singletrack Józefów. Zawody odbywały się w przeddzień Józefowskiej Majówki Rowerowej w 2022 i 2023 r.

 

27) JKR nie ogranicza się w swojej działalności na rzecz promocji Roztocza tylko do organizacji rajdów. Bierzemy udział w opracowywaniu tras i szlaków turystycznych, ale też i sami je wytyczamy, przenosząc swoje pomysły na papier, co ma odzwierciedlenie w publikacji map i folderów przedstawionych na zdjęciach oraz tej najnowszej, która mamy tu pod ręką – łącznie 19 publikacji.

 

28) Wieloletnie działania JKR zostały zauważone i docenione. W 2018 r. Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego przyznała nagrodę Trzeciego Sektora dla JKR - Najlepszej Organizacji Pozarządowej promującej III sektor i Województwo Lubelskie w 2017 r. Z kolei Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych (FLOP), w tym samym roku, przyznał JKR „Złoty Parasol” NGO za najlepszą inicjatywę organizacji członkowskiej Związku Stowarzyszeń FLOP w 2017 r., a w 2019 r. JKR zostało odznaczone przez Ministra Sportu i Turystyki Odznaką Honorową „Za zasługi dla turystyki”. Indywidualnie też ją otrzymali – Tadeusz Grabowski i Robert Rabiega.

Jeśli mowa o sukcesach to nie możemy pominąć faktu, że w 2017 r. gmina Józefów zdobyła Grand Prix Ogólnopolskiego konkursu organizowanego od 2012 r. przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Zarząd Główny PTTK pn. „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. Jury konkursu doceniły osiągnięcia gminy i JKR w zakresie rozwoju infrastruktury i popularyzacji turystyki rowerowej na Roztoczu.

 

29) Wspomnieć też trzeba, że braliśmy udział w kilku spotach filmowych promujących turystykę rowerową na Roztoczu, m.in. szlaku Green Velo m.in. z Kabaretem Skeczów Męczących, Singletrack Józefów czy ostatnio dla LGD „Nasze Roztocze”.

 

30) Po dwudziestu latach czas na nowe wyzwania dla JKR. W poszukiwaniu magicznych miejsc zaczęliśmy od Słowacji i Austrii, promując jednocześnie Roztocze.

 

                                                                                                                        Robert Rabiega