„Puszczą Solską do Narola” – 78,65 km

Link do trasy: https://connect.garmin.com/modern/activity/11858998954?share_unique_id=20

 

I. „Puszczą Solską do Narola”. Wycieczka liczy 78,65 km, w tym 71 drogami asfaltowymi, 7,65 km drogami gruntowymi leśnymi w większości utwardzonymi tłuczniem. Miejsca i miejscowości kolejno odwiedzane: Fryszarka – Borowe Młyny -  Kobylanka – Ruda Różaniecka – Narol – Podlesina – Maziły – Susiec – Oseredek - Nowiny – Hamernia.



O szczególnej atrakcyjności wycieczki świadczy fakt, że większość jej trasy biegnie Parkiem Krajobrazowym Puszczy Solskiej. Ze względu na liczbę km, trasę można zaliczyć do wymagających, ale walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne będą rekompensatą za poniesiony trud. Trasa przebiega przez 2 województwa – lubelskie i podkarpackie. Propozycja ww. wycieczki korzysta z przebiegu TRZJnR, szlaków: Green Velo i CSRR oraz trasy rowerowej z Rudy Różanieckiej do Narola.
Ruszamy TRZJnR, która początek bierze  sprzed Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie (znaki zielone). Jedziemy nią 17,4 km, ale po 1 km – UWAGA!  niebezpieczne skrzyżowanie z drogą powiatową – jedziemy na wprost.
7 km – Fryszarka, to już tylko historyczna nazwa miejsca po osadzie, w której fryszowano, czyli wytapiano surówkę z rudy darniowej. W 2021 r. odsłonięto tu pomnik upamiętniający żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz tablice z wykazem nazwisk osób walczących w jego strukturach.
7,14 – most na rzece Sopot.
10 km – tablica informacyjna z opisem tragicznej sytuacji ludności cywilnej w okresie terroru hitlerowskiego.
11,2 km – pomnik poświęcony partyzantom poległym w bitwie pod Maziarzami; na tablicy zamieszczono opis tych wydarzeń.
17,4 km – Borowe Młyny, za mostem usytuowany jest leśny parking nad rzeką Tanew.
Ruszając w dalszą jazdę kierujemy się na południe drogą asfaltową. Po 2,5 km skręcamy
w lewo, w drogę wysypaną tłuczniem – jest znak kierunkowy - Kobylanka.  Dalej, po 1,6 km droga rozwidla się, jedziemy na wprost 0,8 km, na kolejnym rozwidleniu skręcamy w lewo
i po 150 m docieramy do miejsca upamiętniającego jedną z większych bitew Powstania Styczniowego - bitwę pod Kobylanką. Znajduje się tu tablica informująca o jej przebiegu oraz drewniany krzyż. Obieramy kierunek na wschód, po 150 m skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż rowu, dalej leśną drogą w kierunku północnym, by po 0,9 km dotrzeć do obelisku poświęconego pamięci poległych powstańców w bitwie stoczonej 2 maja 1963 r. Obelisk otaczają 4 dorodne dęby. Opis bitwy zawierają tablice. 
23,2 km – Obelisk w Kobylance (nazwa lasu), ciekawostką historyczną jest fakt, że w czasach rozbiorów Polski tędy biegła granica między zaborem austriackim a rosyjskim.
Spod obelisku, ruszamy  leśną drogą, która po 500 m przechodzi w utwardzony trakt – na rozwidleniu dróg kierujemy się w prawo. Po 0,8 km docieramy do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo, po 100 m skręcamy w prawo i po 5 km docieramy do Rudy Różanieckiej.
30 km – UWAGA! skrzyżowanie z drogą powiatową w Rudzie Różanieckiej.
Ruda Różaniecka (wieś w gminie Narol). Przejeżdżać będziemy m.in. obok pałacu z I poł. XIX w., w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej oraz kompleksu stawów  hodowlanych, które upodobało sobie ptactwo różnych rzadkich gatunków, tj.: orlik krzykliwy, bielik, trzmielojad, czy czapla. Polecamy też postój w pięknie położonym gospodarstwie rybackim Dębowy Dwór.
Z Rudy Różanieckiej do Narola dojedziemy trasą rowerową – znaki niebieskie – wjedziemy na nią,  skręcając z drogi wojewódzkiej - za stawami, w prawo – 33,4 km trasy.
43 km – UWAGA! Skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 865. Na rondzie, drugim zjazdem kierujemy się do centrum Narola.
Narol - miasto w woj. podkarpackim, siedziba gminy. Polecamy bar u Rubina
(ul. Lwowska 13), gdzie można smacznie i relatywnie tanio zjeść - 44 km trasy.
Udając się w drogę powrotną do Józefowa mijamy rynek z okazałym budynkiem urzędu miejskiego. Po 1,5  km jazdy drogą wojewódzką, opuszczamy ją, skręcając w lewo. Znajdziemy się przy zespole pałacowym z XVIII – największej atrakcji Narola. Warto zatrzymać się przy pałacu, bo widok jest urzekający. Pałac można też zwiedzać. Dalej jedziemy szlakiem Green Velo między Pałacem a restauracją Pałacową, niesamowitą aleją pomnikowych kasztanowców, po czym przez Podlesinę, Maziły, Łosiniec, Wólkę Łosiniecką do Suśca.
64 km – Susiec – miejscowość turystyczna z bogatą ofertą noclegową i gastronomiczną, siedziba gminy. Polecamy Pizzerię przy pensjonacie „Sosnowe Zacisze”.
66 km – Oseredek, wieś granicząca z Suścem. Tu znajduje się Muzeum Pożarnictwa, które warto odwiedzić W Oseredku  dokonamy zmiany szlaków, po których jedziemy, z Green Velo na CSRR -  znaki czerwone, dotrzemy nim do Józefowa.
72 km – rezerwat Nowiny – chroni śródleśne torfowisko z cennymi gatunkami roślin. 
78,65 km – rynek w Józefowie.

 

          Dokumentacja fotograficzna (zdjęcia).