Gmina Józefów należy do liderów

          Gmina Józefów należy do liderów turystyki rowerowej w Polsce, na co zapracowała wspólnie z JKR, budując infrastrukturę przyjazną turystyce rowerowej, projektując trasy i szlaki rowerowe, opracowując do nich mapy i foldery oraz organizując lub współorganizując rajdy rowerowe. „Przygoda” gminy Józefów z turystyką rowerową rozpoczęła się w 2001 r. Wtedy została oddana do użytku „Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej na Roztoczu” (TRZJnR). Trasa została oznakowana w terenie oraz wydano mapę z jej przebiegiem i opisem.
W 2004 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oddał do eksploatacji Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (CSRR), który wiedzie przez całe Roztocze - od Kraśnika do Lwowa - również przez gminę Józefów na odcinku 15 km. 01.05.2005 r. przypadł gminie Józefów zaszczyt oficjalnego jego otwarcia. Z tej okazji odbył się dwudniowy rajd, w którym brało udział 300 osób. Koordynatorem rajdu było JKR.

 

          W 2005 r. gmina Józefów wydała swój pierwszy folder dedykowany osobom uprawiającym turystykę rowerową - „Tydzień w Józefowie czyli rowerem po Roztoczu Środkowym”, 
w którym, korzystając z tras rowerowych poprowadzonych przez gminę Józefów i sąsiednie gminy, zaproponowano 6 wycieczek rowerowych. Folder przez kolejne lata – do 2008 r., był wznawiany i aktualizowany. W 2008 r. zmieniono tytuł folderu na „Józefów - Rowerowa Stolica Roztocza”. Zmiana była podyktowana sukcesem JKR w konkursie na najlepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego organizowanego przez Lubelską Regionalna Organizację Turystyczną. JKR otrzymało wyróżnienie za produkt turystyczny pn. „Józefów - Rowerowa Stolica Roztocza”. Razem z folderami gmina wydawała mapy z przebiegiem tras rowerowych – łącznie, do dziś ok. 50 tys. folderów i 40 tys. map rowerowych.
W 2014 r. gmina Józefów uruchomiła aplikację mobilną „Józefów i Roztocze Środkowe”, która zawiera również opis i mapy sześciu ww. wycieczek rowerowych.
Dysponując trzema szlakami i dwoma trasami rowerowymi, a są to: Wschodni Szlak Rowerowy „Green Velo”, CSRR, „Szlak Geoturystyczny Roztocza Środkowego”, „Trasa rowerowa do Florianki”, TRZJnR, materiałami promocyjnymi ich dotyczącymi oraz dobrą infrastrukturę rowerową, włodarze gminy na czele z Burmistrzem Józefowa Romanem Dziurą, a wcześniej Zbigniewem Bielakiem, wspólnie z JKR mieli świadomość, że aby tchnąć życie
w rozwój turystyki rowerowej należy organizować rajdy rowerowe. Wspólnymi siłami od
2003 r., czasami przy współudziale innych podmiotów, w szczególności Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Józefów, Urzędu Marszałkowskiego województwa Lubelskiego, czy też Biura Turystycznego QUAND, zorganizowano ich już  108, w tym 7 międzynarodowych – Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza. Od początku
w JKR zdawano sobie sprawę z tego, jak ważna jest promocja poprzez media, dlatego rozpoczęto współpracę z prasą i Radiem Lublin, organizując w roku 2004 i 2006 rajdy dla dziennikarzy oraz od 2007 r. po dziś rajd pn. „Złota jesień na Roztoczu z Radiem Lublin”.
Gmina Józefów stara się pozyskiwać środki na budowę dróg rowerowych. Pochodzą one głównie z PROW i RPO. Łącznie w gminie Józefów jest 20 km  dróg rowerowych i 94 km tras i szlaków rowerowych. Największą inwestycją z zakresu turystyki rowerowej była budowa Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, który przez gminę Józefów przebiega na długości 20 km, przy czym drogi rowerowe stanowią 7 km.
O swego rodzaju fenomenie JKR świadczą takie fakty jak: w 2006 r. JKR organizowało rajdy w Skierbieszowie (powiat zamojski) i Obszy (powiat biłgorajski), „edukując” te gminy w zakresie organizacji rajdów rowerowych. Podobnie w 2007 r. wraz z Urzędem Marszałkowskim woj. Lubelskiego i gminą Lubycza Królewska, JKR zorganizowało z Lubyczy Królewskiej (powiat Tomaszowski) do Żółkwi (Ukraina) pierwszy międzynarodowy rajd rowerowy Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza. W 2009 r. ponownie JKR przygotował i koordynował rajd na Ukrainę, tym razem do Lwowa. Gmina Lubycza Królewska, korzystając z tych doświadczeń, cyklicznie, co roku - do 2019 r. kontynuowała jego organizowanie. W 2017 roku JKR koordynowało przebieg  III Roztoczańskiego Rajdu Rowerowego szlakiem Green-Velo po Roztoczu  lubaczowskim,  organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Lubaczowie wraz z Urzędem Marszałkowskim woj. Podkarpackiego. Również na publikacjach gminy Józefów, których opracowaniem zajmuje się JKR, wzorują się gminy Roztocza.
To wszystko zostało zauważone i docenione przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Zarząd Główny PTTK, którzy od 2012 r. są organizatorami ogólnopolskiego konkursu pn. „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. W latach 2012, 2015 i 2016 gmina Józefów otrzymywała w nim wyróżnienia, by w 2017 r. zdobyć Grand Prix tego konkursu. Również działania JKR zostały docenione. W 2018 r. Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego przyznała nagrodę Trzeciego Sektora dla JKR - Najlepszej Organizacji Pozarządowej promującej III sektor i Województwo Lubelskie w 2017 r. Z kolei Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych (FLOP), w tym samym roku, przyznał JKR Złoty Parasol NGO za najlepszą inicjatywę organizacji członkowskiej Związku Stowarzyszeń FLOP w 2017 r., a w 2019 r. JKR zostało odznaczone przez Ministra Sportu i Turystyki Odznaką Honorową „Za zasługi dla turystyki”. Indywidualnie też ją otrzymali Prezes JKR Robert Rabiega i Sekretarz JKR Tadeusz Grabowski.
Trasy pięciu wycieczek rowerowych, które tu są proponowane, wielokrotnie były pokonywane podczas wspólnych przejażdżek i organizowanych przez JKR rajdów, bo są najciekawsze. Wprawdzie częściowo pokrywają się z tymi wcześniej proponowanymi
w naszych wydawnictwach, ale tak są zmodyfikowane i uatrakcyjnione, że powinny usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających rowerzystów. Początek i koniec mają na rynku w Józefowie. Ze względu na odcinki terenowe zaleca się jazdę rowerem typu MTB, trekking lub gravel. Opis poszczególnych etapów tras zawiera również informacje praktyczne, np. gdzie można zjeść, co zobaczyć, itp.
Przed jazdą zachęcamy do odwiedzenia piekarni – ciastkarni „U Dzidy” celem zaopatrzenia się na drogę – znajduje się w części zachodniej rynku, a po powrocie z wycieczki, do Pierogarni Józefowskiej na smaczny posiłek
– ul. Kościuszki 54.
Polecamy nasze wcześniejsze publikacje, foldery: „Gmina przyjazna rowerzystom”
i „Wymarzone miejsce aktywnego wypoczynku - Józefów i Roztocze Środkowe” oraz mapy „Józefów – Rowerowa Stolica Roztocza”, i „Józefów na Roztoczu i jego atrakcje”, gdzie można znaleźć więcej informacji o Ziemi Józefowskiej, i Roztoczu. Polecamy też stronę internetową www.jkr.org.pl, gdzie znajdziecie Państwo  m.in. opisy rajdów i ich ilustrację zdjęciową, a w przypadku kilku - filmową. W związku z tym, że proponowane trasy wycieczek są nieznakowane, choć w wielu miejscach przebiegają znakowanymi szlakami lub trasami, opis ich będzie bardziej szczegółowy w miejscach, w których istnieje ryzyko pobłądzenia. Miejsca ważne dla rowerzysty podawane są w kolejności wg odległości od miejsca startu.

 

          Dokumantacja fotograficzna (zdjęcia).