Aktualności

20-lecie Stowarzyszenia Józefowska Kawaleria Rowerowa

     W dniach 7-8 października stowarzyszenie Józefowska Kawaleria Rowerowa (JKR) obchodziło jubileusz 20-lecia działalności na rzecz promocji turystyki rowerowej na Roztoczu. Jubileusz zbiegł się z realizacją projektu prowadzonego przez grupę nieformalną - Józefowską Husarię Rowerową wraz z JKR jako patronem grupy nieformalnej.

    Projekt był realizowany dzięki dotacji otrzymanej w ramach zadania „Obywatelskie Roztocze. Działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji Roztocza” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Operatorem zadania było Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze. Tytuł projektu: „Promocja turystyki rowerowej oraz dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Roztocza”.

    Projekt zakładał wydanie mapy m.in. z propozycją pięciu nowych wycieczek rowerowych po Roztoczu, przeprowadzenie konferencji, podczas której na podstawie 20-letniej działalności JKR odpowiemy  na czym polega promocja turystyki rowerowej oraz organizację rajdu rowerowego trasą jednej z zaproponowanych ww. wycieczek. Konferencja miała miejsce w Sali kolumnowej Miejskiego Ośrodka Kultury 7 października.

    Na niej zaprezentowano mapę „Promocja turystyki rowerowej oraz dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Roztocza”, niżej podpisany przedstawił historię JKR w kontekście rozwoju turystyki rowerowej na Roztoczu, po czym osoby, które efektywnie współpracowały z JKR otrzymały statuetki, które są egzemplifikacją podziękowań.

    Z kolei podczas  wystąpień okolicznościowych gratulowano JKR dorobku w zakresie promocji turystyki rowerowej na Roztoczu i wręczono na ręce niżej podpisanego upominki. Głos zabierali: Burmistrz Józefowa p. Roman Dziura, redaktor Radia Lublin p. Marzena Lewandowska-Wróblewska, profesor Krzysztof Kałamucki, Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego p. Andrzej Wojtyło, Dyrektor Lokalnej Grupy Działania „Nasze Roztocze” p. Małgorzata Kwaśniak, Kierownik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Biłgoraju p. Marek Konopka, Prezes firmy PCM p. Zygmunt Klimczuk, p. Artur Kozak z firmy Pszczelarz Kozacki i sympatycy JKR Panowie Bogusław Siry i Jan Zdzioch. Konferencję zakończył wykład Tadeusza Grabowskiego, z-cy Dyrektora RPN, w stowarzyszeniu pełniącego funkcję Sekretarza. Tytuł wykładu „Życie jest jak jazda na rowerze”, w którym zawarł przepis na sukces na podstawie produktu turystycznego – Józefów Rowerowa Stolica Roztocza. W przerwie konferencji wysłannik Radia Lublin redaktor p. Agnieszka Piela nagrała wypowiedzi Tadeusza Grabowskiego i niżej podpisanego na temat promocji turystyki rowerowej na Roztoczu. Uroczysty bankiet zakończył konferencję.


      8 października 14 kawalerzystów z JKR i 16 rowerzystów z lubelskiej grupy związanej z Radiem Lublin ruszyło z rynku w Józefowie na wycieczkę rowerową, która nazwana jest w ww. mapie „Puszczą Solską – rodzinnie i nie tylko”. Pokonaliśmy dystans 30 km, o 6 km dłuższy niż w omawianej wycieczce, bowiem odwiedziliśmy miejsce upamiętniające bitwę Powstańców Styczniowych stoczoną 16.04.1863 r. w okolicach Borowych Młynów. Rajd – 109. zakończył weekend obchodów dwudziestolecia JKR.

 

Serdecznie dziękujemy Gościom i Kawalerzystom, do zobaczenia na roztoczańskich trasach.

---Dokumentacja fotograficzna---

                                                                                Robert Rabiega

 

<< Wróć do poprzedniej strony