Aktualności

„Rajd Niepodległości” 11.11.2019 r. - raport z rajdu

W dniu Święta Niepodległości odbyła się piąta edycja rajdu rowerowego, podczas którego przypomniano miejsca, osoby i wydarzenia ważne dla odzyskania niepodległości.


36 uczestników rajdu przejechało 42 km pograniczem Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej.   
Start i meta rajdu była w Józefowie - „Rowerowej stolicy Roztocza”. Trasa rajdu prowadziła przez kamieniołom „Babia Dolina”, placówkę AK „Jedynka”, pomnik M. Romanowskiego i powstańców styczniowych, Krzyżową Górę w Tarnowoli, Górecko Kościelne, Brzeziny, Majdan Kasztelański, Szopowe, Górniki, Długi Kąt, Hamernię i Pardysówkę.


Przypomniano: powstańców styczniowych (1863 r.) szczególnie postać Mieczysława Romanowskiego – poety powstańca poległego pod Józefowem i Marcina Lelewela Borelowskiego – dowódcę oddziału powstańczego walczącego pod Józefowem, Panasówką i Batorzem na Roztoczu; powstańców listopadowych (1830 r.), żołnierzy września 1939 r., partyzantów walczących z okupantem niemieckim, szczególnie wydarzenia związane z akcją Wicher I i Wicher II oraz postać Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir” – dowódcę oddziału AK Józefów. W Górecku Kościelnym, Górnikach a szczególnie w Pardysówce przypomniano wydarzenia związane z  pacyfikacjami roztoczańskich wsi i eksterminacją miejscowej ludności przez okupanta niemieckiego. 


Przypomniano również drogę, jaką odbył przez Roztocze Józef Piłsudski po ucieczce ze szpitala w Petersburgu w 1901 r. oraz przekroczenie granicy rosyjsko-austriackiej z pomocą Marii i Jana Miklaszewskich nad Tanwią w Rebizantach.


Pod pomnikami bohaterów oraz tablicami pamiątkowymi przypomniano wydarzenia z nimi związane oraz uczestnicy rajdu zapalili symboliczne świeczki. Rajd był swoistego rodzaju marszem poświęconym wszystkim poległym za naszą ojczyznę. Święta listopadowe skłoniły do oddania hołdu tym wszystkim, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.


Rajd zorganizowała Józefowska Kawaleria Rowerowa przy współudziale gminy Józefów i Roztoczańskiego Parku Narodowego. Rajd był poza tym okazją do sprawdzenia swojej wiedzy w konkursie krajoznawczym, podczas którego laureatom wręczono nagrody zakupione ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014 – 2020, na podstawie Umowy Grantowej i Umowy Partnerstwa z dnia 5 lipca 2018 r., w ramach projektu pn.  "BikeLike Roztocze - together in spite of borders'".


Informacja o rajdzie na bieżąco zamieszczana była na stronie Józefowskiej Kawalerii Rowerowej.

Za pośrednictwem Facebooka informacja o rajdzie do dnia 12.11. 2019 r., dotarła do ok. 1,5 tys. osób.
Organizatorzy dziękują wszystkim funkcyjnym oraz uczestnikom za udział w rajdzie.   

 

                                                                                                    Tadeusz Grabowski

 

<< Wróć do poprzedniej strony