Aktualności

Propozycja 5 wycieczek rowerowych po Roztoczu Józefowskiej Kawalerii Rowerowej.

            Projekt „5 wycieczek rowerowych po Roztoczu Józefowskiej Kawalerii Rowerowej” został zrealizowany dzięki otrzymanej dotacji w ramach konkursu małych dotacji Lokalnej Grupy Działania „Nasze Roztocze”. Środki finansowe w wysokości 2 000 zł przeznaczone były zgodnie  z wnioskiem na zakup komputera rowerowego Garmin Edge 1040, który wykorzystano do pomiaru tras. Pomiar jest dostępny poprzez kliknięcie w link. Link do każdej z tras podany jest poniżej i powtórzony przy ich opisie.


          5 wyżej wymienionych wycieczek rowerowych oraz „Singletrack Józefów” to nasza kolejna  propozycja poznawania Roztocza z wysokości siodełka roweru. W poprzednich wydaniach map i folderów, przedstawiliśmy propozycję sześciu wycieczek rowerowych, a że pierwsza prezentacja miała miejsce już wiele lat temu, uznaliśmy, że czas na nowe. Jako stowarzyszenie Józefowska Kawaleria Rowerowa (JKR) zorganizowaliśmy lub współorganizowaliśmy do dziś, czyli 14 września 2023 r., 108 rajdów rowerowych.

          

          Spośród nich wybraliśmy 5, których  trasy możemy nazwać naszymi ulubionymi. Odnaleźć na nich można ślady wielokulturowej, ale też tragicznej historii tych terenów opisane i zilustrowane w wielu miejscach na tablicach przy trasie. Zachwycające  krajobrazy i przyroda Roztocza sprawią, że każdy może delektować się nimi z dala od cywilizacyjnego zgiełku i tłumu turystów. Potwierdzeniem atrakcyjności tych terenów jest fakt, że w 2019 r. UNESCO wpisało Roztocze do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery.


          Przemierzając nasze trasy, głównie lasami, napotykamy najwięcej informacji dotyczących II wojny światowej, która odcisnęła tragiczne piętno na mieszkańcach tych ziem, infrastrukturze materialnej i przyrodzie, doprowadzając w wielu przypadkach do ich zagłady. Józefów i jego okolice ze względu na dużą liczbę oddziałów partyzanckich przebywających w okolicznych lasach - AK, BCH, AL, GL, radzieckich - i prowadzonych przez nie licznych akcji dywersyjnych, uważany był za centrum ruchu partyzanckiego, i nazywany Rzeczpospolitą lub Republiką Józefowską. Również wydarzenia z Powstania Styczniowego zajmują tutaj obszerne miejsce. Co ciekawe, miejsce jednej z największych bitew partyzanckich II wojny światowej – pod Osuchami, pokrywa się z obszarem, na którym toczyła się jedna z największych bitew powstania styczniowego – pod Kobylanką.


       Chcemy także zarekomendować kolejne miejsce, które wzbudza duże zainteresowanie, m.in. rowerzystów. Jest nim ziemianka partyzancka, nazywana też bunkrem, wybudowana w miejscu i na wzór tej, w której przebywał dowódca oddziału Armii Krajowej Konrad Bartoszewski ps. „Wir”, stąd propozycja trasy prowadzącej do niej.
Mamy też propozycję dla rodzin z dziećmi trasą wytyczoną w 95% poza drogami publicznymi, bowiem w ich przypadku bezpieczeństwo jazdy jest pierwszym kryterium wyboru, a że jest to jazda wśród lasów Puszczy Solskiej, to zainteresowani jej przebiegiem będą chyba wszyscy rowerzyści. 


          W naszej propozycji nie mogło zabraknąć informacji o Singletrack Józefów, który ze względu na swoją specyfikę nie stanowił osnowy trasy rajdu, ale jest jedną z  ulubionych atrakcji dla rowerzystów odwiedzających Roztocze.


          Zanim przejdziemy do prezentacji ww. tras trochę miejsca poświęcimy historii turystyki rowerowej w gminie Józefów. Przesłanką tego jest jubileusz jaki obchodzi JKR, bowiem 20 listopada 2023 r. minie 20 lat od jego założenia i rejestracji w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.

 

          Historia turystyki rowerowej.

 

          5 wycieczek rowerowych po Roztoczu + Singletrack
              (kliknij na nazwę, aby poznać szczegóły wycieczki)

          1. „Puszczą Solską do Narola” (78,65 km)                   Wizualizacja trasy

          2. „Do rezerwatu „Święty Roch” (52 km)                      Wizualizacja trasy

          3. „Na skraju Roztocza” (73,2 km)                                Wizualizacja trasy         

          4. „Do bunkra „Wira” (27 km)                                        Wizualizacja trasy

          5. „Puszczą Solską – rodzinnie i nie tylko” (23,9 km)   Wizualizacja trasy

          „Singletrack Józefów” (8152 m)                                    Wizualizacja trasy

                                                                                                                        

                                                                                                                                  Zarząd JKR

 

<< Wróć do poprzedniej strony